.
.
Інформаційна безпека ДІТЕЙ
У зв'язку з наростаючим глобальним процесом активного формування та широкомасштабного використання інформаційних ресурсів особливого значення набуває інформаційна безпека дітей. Просвіта підростаючого покоління в частині використання різних інформаційних ресурсів, знання елементарних правил відбору та використання інформації сприяє розвитку системи захисту прав дітей в інформаційному середовищі, збереженню здоров'я і нормальному розвитку.
Наша мета - сформувати у дітей активну позицію в отриманні знань та умінь виявляти інформаційну загрозу, визначати ступінь її небезпеки, передбачати наслідки інформаційної загрози і протистояти їм.
Основні завдання при ознайомленні дітей з ІКТ:
- З правилами відповідального та безпечного поводження в сучасного інформаційного середовища, способи захисту від протиправних посягань в мережі Інтернет;
- Як критично ставитися до повідомлень у ЗМІ (в т.ч. електронних), як відрізнити достовірні відомості від недостовірних, як уникнути шкідливої і небезпечної для них інформації, як розпізнати ознаки зловживання їх довірливістю і зробити більш безпечним своє спілкування в мережі Інтернет;
- Як спілкуватися в соціальних мережах (мережевий етикет), не ображаючи своїх віртуальних друзів, і уникати викладати в мережу компрометуючу інформацію чи образливі коментарі і т.д
Знайомство з основними поняттями.
- Безпека - відсутність загроз, або стан захищеності від загроз.
- Інформація - відомості або повідомлення.
- Загроза інформаційній безпеці - сукупність умов і чинників, що створюють небезпеку життєво важливим інтересам особистості, суспільства і держави в інформаційній сфері.
1. Джерела інформації.
- Засоби масової комунікації, в т.ч. Інтернет.
- Література.
- Освіта.
- Особисте спілкування.
- Мистецтво.
- Система соціально-виховної роботи та ін
Висновок. Будь-яке з цих коштів може бути використано на благо чи на шкоду особистості!
2. Довідкова інформація.
Крім соціальних мереж, серед дітей популярні наступні види і форми онлайн-розваг:
- мережеві ігри;
- перегляд і скачування фільмів, кліпів, аудіофайлів, програм;
- обмін файлами;
- використання електронної пошти, сервісів миттєвого обміну повідомленнями, чатів,блоги.
4% дітей стикаються в Інтернеті з порнографічною продукцією, 40% отримують безпосередні пропозиції про зустрічі "в реалі".
3. Давайте разом поміркуємо. Питання для колективного обговорення:
- Чому тема інформаційної безпеки є важливою та чому ці питання повинні обговорюватися?
- З можливих причин, які можна виділіть аспекти, пов'язані з сутністю Інтернету та його значущістю як засобу спілкування.
4. Робота в групах:
завдання для групової роботи - підготовка колективного відповіді на питання:
- "Які основні правила безпечної поведінки в Інтернеті ви можете запропонувати?",
- "Якими правилами відбору (користування) інформації ви рекомендуєте одноліткам користуватися?",
- "Як захистити себе від кібер-злочинів?" (Можливі варіанти роботи: групи обговорюють всі три питання. Кожна група обговорює тільки одне з питань.)
5. Основні правила безпечної поведінки в мережі.
- Захистіть свій комп'ютер.
- Регулярно оновлюйте операційну систему.
- Використовуйте антивірусну програму.
- Застосовуйте брандмауер.
- Створюйте резервні копії важливих файлів.
- Будьте обережні при завантаженні вмісту. Пам'ятайте! Після публікації інформації в Інтернеті її більше неможливо буде контролювати і видаляти кожну її копію.
- Захистіть себе в Інтернеті. Думайте про те, з ким розмовляєте.
- Ніколи не розголошуйте в Інтернеті особисту інформацію, за винятком людей, яким ви довіряєте.
- При запиті надання особистої інформації на веб-сайті завжди переглядайте розділи "Умови використання" або "Політика захисту конфіденційної інформації", щоб переконатися в наданні оператором веб-сайту відомостей про цілі використання одержуваної інформації і передачу ін. особам.
- Завжди засвідчується в тому, що вам відомо, кому надається інформація, і ви розумієте, в яких цілях вона використовуватиметься.
- Пам'ятайте! В Інтернеті не вся інформація надійна та не всі користувачі відверті.
- Думай про інших користувачів.
- Законом необхідно підкорятися навіть в Інтернеті.
- При роботі в Інтернеті будь ввічливий з іншими користувачами Мережі.
- Імена друзів, знайомих, їхні фотографії та інша особиста інформація не може публікуватися на веб-сайті без їх згоди або згоди їх батьків.
- Дозволяється копіювання матеріалу з Інтернету для особистого використання, але привласнення авторства цього матеріалу заборонено.
- Передача і використання незаконних матеріалів (наприклад, піратські копії фільмів або музичних творів, програмне забезпечення з надірваними захисними кодами і т.д.) є протизаконним.
- Копіювання програмного забезпечення або баз даних, для яких потрібна ліцензія, заборонено навіть з метою особистого використання.
- Пам'ятайте! Недозволене використання матеріалу може призвести до адміністративному стягненню в судовому порядку, а також мати інші правові наслідки
- Закривайте сумнівні спливаючі вікна! Спливаючі вікна - це невеликі вікна з вмістом, що спонукає до переходу по посиланню. При відображенні такого вікна найбезпечнішим способом його закриття є натискання значка X (зазвичай розташовується в правому верхньому куті). Неможливо знати напевно, які дії зробить після натискання кнопки "Ні".
- Остерігайтеся шахрайства! В Інтернеті легко приховати свою особистість. Рекомендується перевірити особу людини, з яким відбувається спілкування (наприклад, в дискусійних групах).